Haber

Polonya Savunma Bakanı, Borsuk zırhlı muharebe aracı sözleşmesinin imzalandığını bildirdi

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ülkesinin kullandığı eski Sovyet tipi piyade savaş araçlarının değiştirilmesi amacıyla “Borsuk” adlı zırhlı muharebe aracının üretimi için sözleşme imzalandığını bildirdi.

Blaszczak, yaptığı açıklamada, söz konusu sözleşmenin “Borsuk” zırhlı muharebe aracını üreten “Huta Stalowa Wola” firması ile imzalandığını belirtti.

Polonya ordusunu hızlı bir şekilde modernize etmeyi hedeflediklerini belirten Blaszczak, bu kapsamda çağdaş silahlara ağırlık verdiklerini vurguladı.

Blaszczak, “Borsuk” zırhlı muharebe aracının orduda kullanılan eski Sovyet tipi piyade savaş araçlarının yerini alacağını söyledi.

“Borsuk”un uzaktan kumandalı taret sistemi ile donatıldığına işaret eden Blaszczak, “Borsuk yüksek hareket kabiliyetine ve su engelleri dahil arazi engellerini aşma yeteneğine sahip.” terimini kullandı.

“Borsuk” un ZSSW-30 insansız kulesine sahip olduğuna dikkati çeken Blaszczak, “Aracımızda ana silah olarak dakikada 200 mermi atan 7.62 milimetre koaksiyel MK-44 Bushmaster II 30 milimetre otomatik top sistemi bulunuyor. makineli tüfek ve sis havan topları ve kulenin sağ tarafına monte edilmiş Spike füzeleri için iki fırlatıcı.” söz konusu.

Sovyet sonrası teçhizattan uzaklaşmak için adım attıklarının altını çizen Blaszczak, “İlk 4 Borsuk bu yıl Polonya ordusu tarafından test edilecek. Umarım en kısa zamanda ordumuz yeni muharebe araçlarıyla donatılır.” açıklama yaptı.

Blaszczak, “Borsuk”un tarihi bir proje olduğunu söyledi.

akcakentajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu