Haber

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gökçe: Başakşehir’deki askeri bölge kira devir aracı olmamalı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından imara açılan Başakşehir’deki askeri alanla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gökçe, “Bu alanların lüks konutlar veya özel şahısların yatırım amaçlı konut edinmesi için kullanılması kabul edilemez. Bu alan aynı zamanda ekolojik ve doğal bir zenginliktir. İstanbul’un ihtiyacı dışında kesinlikle kullanılmamalıdır, 16 kişiye ait bu araziler Milyonlarca İstanbullu kira transferine araç olmasın.” söz konusu.

Gökçe, Twitter hesabından şu açıklamaları yaptı:

“Bakanlık tarafından imara açılan Başakşehir’deki askeri alanla ilgili bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. İmar için açılan alan 12.4 milyon m2. İstanbul’un bu kesiminde kalan son yeşil alan. Ekolojik ve bitkisel açıdan önemli bir alan” dedi.

Bu alan aynı zamanda; Ekolojik ve doğal bir zenginliktir. Bir gölet içerir. Bakanlığa göre bu bölgede 143 bin kişi yaşayacak. Hesaplarımıza ve imar durumuna göre nüfus kapasitesi 350 bine çıkabilir.

Bölge yapılaşmaya açılırken, buraya yerleşecek nüfusun İstanbul’daki nüfus yoğunluğuna, ekolojik kaynaklara ve doğal varlığa etkisi hesaplanmadı. Bu kadar yoğun bir yapının tekrar bölgeye taşınması durumunda okul, kreş, hastane gibi sosyal tesisler düşünülmemiştir.

Rezerv alanları, İstanbul’un depreme dayanıklılığını artırmak ve riskli binaları en risklisinden başlayarak yerlerine dönüştürmek için kullanılabilir ancak bu alanların lüks konutlar için veya özel şahısların yatırım amaçlı konut edinmesi için kullanılması kabul edilemez.

Bakanlığın daha önceki uygulamalarından, İstanbul ve daha birçok ildeki askeri bölgelerin, belirtilen amaçlardan uzak, üçüncü kişilere veya açık kişilere kira devri için kullanıldığını biliyoruz. Bugüne kadar yapılan projeler bunu gösteriyor.

Bu sebeple sizleri bir kez daha uyarmak isteriz. İstanbul için hayati önem taşıyan bu alan planlama ilkeleri, bilimsel gerçekler ve İstanbul’un ihtiyaçları dışında asla kullanılmamalı ve 16 milyon İstanbullu için bu araziler kira devrine araç olmamalıdır.

Binlerce vatandaşımız riskli konutlarda tabutlarında yaşarken, İstanbul’un yeşilliklerle dolu yeşil alanlarına bakarak ekolojik ve milli kaynaklarımızı tüketmek, tarih boyunca çocuklarımıza ve gençlerimize anlatılamaz bir beladır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu