Haber

Finlandiya’da başkanlık seçimi: NATO üyeliğinden bu yana ilk kez anketler durduruldu

REUTERS

İskandinav ülkesi Finlandiya’da halk, üye olmasından bu yana ilk kez sandık başına gidecek.

Ülkede bugün cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor. Seçim, Rusya’nın ittifakın en yeni üyesine saldırı başlatabileceği endişelerinin olduğu bir dönemde gerçekleşti.

Finlandiya’da başkanlık seçimi

Yapılan bir ankete göre, önde gelen merkez sağ Ulusal Koalisyon Partisi’nden Alexander Stubb ve liberal Yeşiller Partisi’nden Pekka Haavisto’ya verilen destek önceden zayıflarken, milliyetçi Fin Partisi’nin rakibi Jussi Halla-aho destek kazandı.

Seçimler için sandıkların kurulduğu Finlandiya’da cumhurbaşkanı, NATO toplantılarında ülkeyi temsil ederken, dış ve güvenlik alanlarındaki politikalara da yön veriyor.

Başkanın kritik sorumlulukları var

Başkan aynı zamanda Savunma Kuvvetlerinin başkomutanı olarak da görev yapıyor. Askeri hazırlıklarda önemli değişiklikler yapmaya karar verir.

Bakanları, bazı üst düzey memurları ve Yargıtay hakimlerini atayan cumhurbaşkanı, onları da görevden alabiliyor. Cumhurbaşkanı, Başbakanın talebi üzerine erken milletvekili seçimi yapılması yönünde talimat verebilir.

İlk yarışta seçilme koşulları

Yerli Finlandiya vatandaşı olması gereken devlet başkanı, 6 yıllık bir süre için doğrudan oylamayla seçiliyor.

Seçimin ilk turda sonuçlanabilmesi için adaylardan birinin oyların yüzde 50’sinden fazlasını alması gerekiyor.

28 Ocak’ta hiçbir aday yüzde 50’den fazla oy alamazsa, 11 Şubat’ta en çok oyu alan ilk iki aday arasında ikinci tur seçim yapılacak. Cumhurbaşkanı üst üste iki dönemden fazla seçilemeyecek.

haber-yayladagi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu