Haber

CHP AB Temsilcisi Sevinç: Türkiye’de muhalefetin siyasi baskılarla susturulamayacak kadar güçlü ve kararlı olduğuna ve arkasında milletimizin olduğuna inanıyoruz…

Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’de bulunan CHP Avrupa Birliği Temsilciliği Başkanı Mukadderat Sevinç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu davasında mahkemenin verdiği kararın Avrupa’da ve dünyada tepkiye neden olduğunu belirterek, ” Türkiye’de muhalefetin siyasi baskılarla susturulamayacak kadar güçlü ve kararlı olduğuna inanıyorum.” Ve tüm dünya görüyor ki, arkasında milletimizin desteğiyle iktidara yürüyor. Bunu ikili görüşmelerimde gördüm” dedi.

CHP Avrupa Birliği Temsilcisi Mukadderat Sevinç, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyaset yasağını değerlendirdi. Avrupa Sosyalist Partisi (PES) yönetim kurulu üyesi ve CHP AB temsilcisi de bulunan Baht Sevinç, PES yönetim kurulunda CHP’nin tutumunu ve davaya ilişkin gelişmeleri AB üyesi devletlerin sosyal demokrat başkanlarına aktardı. Brüksel’de katıldığı yönetmenlerin sayısı. AB ülkeleri başbakan yardımcıları ve bakanlarının hazır bulunduğu ve PES’e üye partilerin oybirliğiyle CHP’ye desteğini sunduğu toplantı sonrasındaki mesajlarını özetleyen Kader Sevinç, şunları kaydetti:

“Uluslararası dünyada Türkiye ile ilgili her konuda akla gelen ilk adres biziz. Karardan bu yana İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na yönelik son saldırı ve iradeye ilişkin açıklamalarımız dışında birçok soru ve bilgi var. 16 milyon İstanbullu ve kendisi hakkında verilen haksız karar talebini aldık ve cevapladık.

“DÜNYADAN BİZE ULAŞAN MESAJLARDA BU KORKUSUN GÜCÜNÜN HÜKÜMET OLDUĞU KABUL EDİLMİŞTİR”

Hepinizin bildiği gibi partimiz CHP önümüzdeki seçimler öncesi 6’lı ittifakın en büyük partisi konumunda. İttifakımız, Türkiye’nin kader seçimine doğru kararlılıkla ilerliyor. Bu yöndeki kararlılığımız ve sürekli genişleyen siyasi tabanımız iktidarda bir paniğe yol açmış görünüyor. Son saldırı dün, mahkemenin Başkan İmamoğlu’na siyasetten men ve 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası vermesinin ardından gerçekleşti. Bu karar Yargıtay ve Yargıtay tarafından onaylanırsa Sayın İmamoğlu 2023 ve 2024 seçimlerinde aday olmayacaktır. Sayın Genel Başkanımız dün akşam yaptığı açıklamada, ‘Yargıdan elinizi çekin, İstanbullular yalnız değildir’ diyerek bunların başarı kaygımızdan kaynaklandığını vurguladı. İktidarın bu kaygının esiri olduğu, dünyadan bize ulaşan beyannamelerde görülüyor.

“İMAMOĞLU İSTANBUL HALKI TARAFINDAN SEÇİLDİ VE BUNU DÜRÜSTLÜK VE SAVUNMA İLE YAPTI”

İmamoğlu Bey, İstanbul halkı tarafından seçilmiş ve bunu dürüstlük ve özveri ile yapmıştır. Kendisine yöneltilen suçlamalar temelsiz ve mesnetsizdir. İstanbul halkının seçtiği belediye başkanı Sayın İmamoğlu’na ve İstanbul halkına yapılan bu haksızlığa karşı sesini yükselten herkese teşekkür ediyorum.

Avrupa Sosyalist Partisi Yönetim Kurulu döneminde yaptığı üst düzey ikili görüşmelere değinen Sevinç, “Türkiye’de muhalefetin siyasi baskılarla susturulamayacak kadar güçlü ve kararlı olduğunu, iktidara doğru yürüdüğünü bütün dünya görüyor. Halkımızın desteğiyle bunu ikili görüşmelerimde gördüm.” Sevinç, Türkiye’de adalet ve demokrasiyi savunmaya, dünyada da muhalefetin sesi olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu