Haber

AB, Ukrayna’ya 20 Milyar Avroluk Askeri Destek Vermeyi Planlıyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’ya askeri destek kapsamında 4 yıl süreyle 20 milyar Euro sağlamayı planladıklarını bildirdi.

Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın sonunda açıklamalarda bulunan Borrell, Ukrayna’ya “sürdürülebilir ve öngörülebilir” desteğin önemine dikkat çekti.

Borrell, askeri takviye için kullanılan Avrupa Barış Fonu’ndan bu ülkenin savunma ihtiyacını karşılamak için özel bir pay ayırarak Ukrayna’ya önümüzdeki 4 yıl boyunca yılda 5 milyar avro verilmesi için teklif hazırladığını duyurdu.

Bu bizim ihtiyaç değerlendirmemiz ve Ukrayna’ya yönelik uzun vadeli güvenlik taahhütlerimizin maliyeti.” dedi. Borrell, konunun henüz kararlaştırılmadığını ve Ağustos sonunda İspanya’nın Toledo kentinde AB dışişleri bakanlarının gayrı resmi toplantısında yeniden görüşüleceğini söyledi.

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilerek gıda fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu ve dünyanın gıda güvenliği tehdidiyle karşı karşıya kaldığını belirten Borrell, “Putin açlığı silah olarak kullanıyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Borrell, Rusya’nın tahıldan önemli bir gelir elde ettiğini ve fiyatların artmasıyla gelirinin daha da artacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu